Detail článkuDomovská stránka

Krajské domovy seniorů jsou na nové televizní vysílání připraveny

Příspěvkové organizace Libereckého kraje, například domovy pro seniory nebo pro zdravotně postižené, se už postaraly o hladký přechod na nové televizní vysílání DVB-T2. Starý signál se v kraji vypne ve středu 26. února o půlnoci.

Domovy důchodců a domovy pro handicapované mají každý desítky vlastních televizních přijímačů. Další televizory jsou na pokojích klientů, a ty jsou většinou v jejich vlastnictví. Přechod na nové vysílání DVB-T2 si řešil každý domov po svém a většinou z finančních prostředků domova i s přispěním samotných klientů.


„Celkové náklady, především nákup set-top boxů, odhadujeme na desítky stovky tisíc korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky vypsalo k těmto účelům dotační titul, takže budeme stát žádat o finanční příspěvek pro naše organizace, a to ve výši několika set tisíc korun. peníze dostaneme, rozdělíme je mezi podle toho, kolik do přechodu na nové televizní vysílání investovaly,“ uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda.


Například liberecký Jedličkův ústav vlastní 22 televizních přijímačů. Set-top boxy k nim nakoupil ze svého. V Domově důchodců ve Sloupu v Čechách většinu televizních přijímačů mají lidé ve svých pokojích, a ty jsou jejich majetkem. „S pomocí rodin si zařídili přechod na nové vysílání sami, buď si koupili nové televize nebo set-top boxy. Ve společných prostorách máme 5 našich přístrojů, k nim set-top boxy pořídíme z našich peněz,“ řekla ředitelka domova Dagmar Žaloudková.


Dům seniorů v libereckém Františkově objednal set-top boxy jak pro televizory ve společných prostorách, tak i pro klienty na pokoje. „Asi dvě třetiny z nich si je zaplatí, zbylé třetině, která na pořízení set-top boxů nemá, koupíme přístroje my. Současně se u všech přijímačů postaráme o přeladění televizí na nový signál, technika zaplatíme. Uvědomujeme si, že pro mnohé naše babičky a dědečky je televize jednou z mála zábav, které mají, proto děláme vše pro to, aby ji mohli sledovat i po přechodu na DVB-T2,“ zdůraznil ředitel domova Jan Gabriel.


V Domově důchodců Velké Hamry zatím provizorně přeladili všechny televize na satelitní vysílání. „Až dostaneme od kraje dotaci, koupíme za ni set-top boxy jak k našim přístrojům, tak i k televizorům našich klientů. Prostě všem,“ doplnil ředitel domova Čestmír Skrbek.

  • Krajské domovy seniorů jsou na nové televizní vysílání připraveny
    Krajské domovy seniorů jsou na nové televizní vysílání připraveny