Detail článkuDomovská stránka

Z Jablonce na Pražské jaro

Jablonecký dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! účinkoval v sobotu odpoledne na Pražském jaru, a to v kostele sv. Šimona a Judy. V obecenstvu sboru drželi palce nejen někteří rodiče vystupujících, ale také náměstek primátora Pavel Svoboda, ředitel ZUŠ Vít Rakušan nebo radní LK Petr Tulpa.

Ač byl sbor zařazený do odpoledního koncertního programu připraveného pro rodiče s dětmi, přišel s velmi náročným programem. Téměř dvě hodiny zpívaly jablonecké děti plnému kostelu skladby z oblasti duchovní i světské, folkloru i černošské spirituály. Za svůj výkon si zaslouženě vyslechli dlouhotrvající potlesk stojícího obecenstva. 

 

IUVENTUS, GAUDE! (ZUŠ Jablonec nad Nisou) oslavil v letošním roce teprve deset let od svého vzniku. Pozvání na tento festival přichází jabloneckým dětem poprvé a děti jej přijímají jako ocenění poctivé muzikantské práce. Ta se úročí především na soutěžích v zahraničí, kam Iuventus každoročně v létě přiváží tu nejkrásnější dětskou a duchovní sborovou muziku.


A právě z těchto skladeb děti společně s panem sbormistrem sestavily program pro svůj debut na Pražském jaru.


Program koncertu stojí na třech pilířích – na duchovním, folklórním a na tzv. uměleckém spirituálu. Současně nabízí v každé části večera příklady ze světové a následně české sborové tvorby.
Duchovní (a částečně i světské) inspirace, jejichž hudba zazní v prvé části koncertu, učarovaly dětem již v samotných začátcích sboru. Děti velmi brzy pochopily uměleckou hloubku muziky, jež nabízí mnoho způsobů pro jejich sebevyjadřování.


Koncert zahajuje renesanční Pueri, concinite – Děti, zpívejte! - aby nejen symbolicky předznamenalo, kterak dnešní večer bude patřit dětem, ale navíc i prozradilo, že právě dětským hlasům sluší duchovní hudba obzvláště pěkně. První část koncertu jsme prolnuli i třemi inspiracemi ze světské hudby, ale jak Madrigal a Purcellova Zpívající trubka, tak především Ebenův Řecký slovník napovídají, že zařazení těchto děl mezi duchovní inspirace nebylo žádným omylem.


V prvé části koncertu rádi zařazujeme i tři vzácné zástupce české sborové tvorby. Překrásný Hanušův Magnificat děti nacvičily s ohledem na nedožitých sto let autora a Lukášovo Gaudete et exsultate (Raduj se a jásej) je doslova hymnou, která děti provází již od prvních let jejich sboru.
Folklorní inspirace, které přichází ke slovu po přestávce, přivedly během deseti let děti ke vztahu k lidové písni, která na severu Čech již není součástí běžného života. Zatímco české lidové písně děti objevily samy především na cestách autobusem, evropské melodiky se dotkly na světových pódiích právě v těchto skladbách. A lidová píseň již stojí krůček od černošské písně duchovní, která si děti získala zejména v úpravách amerického skladatele Mosese Hogana.


Radost a umělecká nevinnost jsou atributy dětí, které dokáží zpívat o duchovních tématech jako o věcech radostných, roztančit lidovou muziku do bezstarostného veselí a uchopit černošský spirituál v jeho síle poselství. Není náhodou, že své poslání jablonecké děti vložily i do názvu svého sboru - Mládí, raduj se! - a snaží se je pro sebe i pro své posluchače naplňovat.


Program koncertu
Z duchovních a světských inspirací:
Jacobus Gallus (1550 - 1591) Pueri concinite
Giovanni Gabrieli (1557 - 1612) Alma cortes'e bella
Henry Purcell (1659 - 1695) Sound the trumpet!
(sólo na trubku: Josef Pluhař)
Franz Biebl (1906 - 2001) Ave Maria
György Orbán (1947) Lauda Sion
Vytautas Miškinis (1954) Cantate Domino
Jan Novák (1921 - 1984) Gloria
Jan Hanuš (1915 - 2004) Magnificat
Zdeněk Lukáš (1928 - 2007) Gaudete et exsultate
Petr Eben (1929 - 2007) Řecký slovník (výběr):
Kalokagathia (Ctnost)
Maches epithymia (Dychtivost boje)
Algedon (Bolest)
Charmone Syntychia (Radost, štěstí)


Z folklórních inspirací:
Otmar Mácha (1922 – 2006) Hoj, hura hoj! (z cyklu Halekačky)
Levente Gyöngyösi (1975) Gloria kajoniensis (Gloria in excelsis Deo)
(Karolína Franclíková, Eliška Kukalová - housle, Aneta Hlubůčková - perkuse)
Jaakko Mäntyjärvi (1963) El Hambo
Zoltán Kodály (1882 - 1967) Túrót eszik a cigány
Bohuslav Martinů (1890 - 1959) Mořena, Mořena (z cyklu Česká říkadla)
Zdeněk Lukáš (1928 - 2007) Věneček
Eugen Suchoň (1908 – 1993) Bodaj by vás čerti vzali
Otmar Mácha (1922 - 2006) Štyry mile za Opavum
Z inspirací černošských spirituálů:
Moses George Hogan (1957 – 2003) Didn't My Lord Deliver Daniel?
Michael Tippett (1905–1998) Steal away
Moses George Hogan (1957 – 2003) The Battle of Jericho
Moses George Hogan (1957 – 2003) My soul's Been Anchored in the Lord


Zdroj: www.festival.cz

Více fotografií na: https://www.flickr.com/photos/prague-spring/sets/72157668646311391

 

 

  • Z Jablonce na Pražské jaro
    Z Jablonce na Pražské jaro