Detail článkuDomovská stránka

Město plné tónů už je tradice

Festival Město plné tónů ovládne od května do září Jablonec nad Nisou. Protože probíhá pod záštitou náměstka primátora Pavla Svobody, zeptali jsme se ho, jak jej vnímá, co se mu na něm líbí a zda by měl nějaký tip na koncert či pořad.

Festival Město plné tónů vstoupí do svého třetího ročníku, přičemž ten loňský vznikl podle mých informací tak nějak spontánně, na základě úspěchu toho předchozího prvního. Jak byste zhodnotil loňský?

Musím vás opravit, vstoupí do druhého ročníku. Ten první byl vlastně jednorázovou oslavou Roku české hudby. A protože se povedl a měli jsme na něj kladnou odezvu, rozhodli jsme se vytvořit novou městskou tradici, tedy Město plné tónů. Na rozdíl od Roku české hudby jsme tento projekt rozšířili na delší časový úsek a zapojili do něj městské subjekty, které se zabývají organizací kulturních pořadů. Pořád jsem měl však před sebou vzpomínky ze svých studentských let na vysoké škole v Plzni, která se v létě měnila na otevřené jeviště plné divadelních a hudebních výstupů. Proto jsem chtěl, aby se v dramaturgii Města plného tónů objevila nejen hudba, ale také divadlo. A tak loni byla v programu nejen velká operní díla, ale také pohádky pro děti, inscenace ochotníků či krásné představení Simony Stašové Shirley Valentine.

 

Která představení jste navštívil osobně a které se vám nejvíce líbilo?

Tak ta loňská všechna nevyjmenuju. Asi nejvíce zasáhlo právě zmíněné představení a opravdu jsem si užil vystoupení ABBA Revival, protože to byl příval notoricky známé muziky za letní noci ve Slunečních lázních u přehrady. Mělo to neopakovatelnou, bezstarostnou a uvolněnou atmosféru, jíž si užívali posluchači všech generací, tančili, zpívali si. Ale rozhodně tím nechci snižovat ostatní program loňského ročníku, protože každý ze subjektů připravil to nejlepší. Každý z návštěvníků si tak mohl najít dle svého naturelu.
 
V čem vidíte přínos festivalu pro město a pro jeho obyvatele?

Hlavní naší myšlenkou, když jsme Město plné tónů tvořili, bylo oživit letní městské ulice. Dát lidem důvod, aby se vrátili od vody, aby nezůstávali doma, v lese, na procházce, ale aby byli také ve městě, kde se dobře pobaví a kam se budou rádi vracet. Je moc dobře, že si loni našli cestu kromě divadla na Mírové náměstí, na letní scénu Eurocentra, do kostelů či v neděli do Tyršových sadů, k večerní přehradě. A o to právě v našem projektu jde.

 

Vnímáte nějaký přesah přes hranice města?

Určitě ano, návštěvníky jednotlivých pořadů nejsou jen Jablonečtí, ale také turisté, kteří od dubna do konce září do města zavítají, nebo přátelé místních. Jsou koncerty, které jsou v hledáčku lidí, co se o podobné události zajímají.

 

Jaké jste zaznamenal ohlasy?

Nechci, aby to teď vypadalo jako chlubení, ale ohlasy máme všichni skutečně dobré. Za to musím poděkovat jednotlivým subjektům, jež se na přípravě Města plného tónů podílejí.

Byl jste iniciátorem toho, že většina představení buď nulové, nebo minimální vstupné – proč?

Tento trend jsme přejali z Roku české hudby, protože se nám líbil. Jednak tím děláme kulturní pořady přístupné co nejširší veřejnosti včetně sociálně slabší, jednak je to dobrý nástroj k tomu, abychom do města pozvali návštěvníky odjinud. A to se daří. Minimální vstupné však chrání před znevažováním programů.

 

Jak se město na pořádání podílí?

Celý projekt probíhá pod mou osobní záštitou, město se na něm podílí převážně finančně, protože hlavním organizátorem a koordinátorem je městské divadlo, a pak také poskytuje některá městská prostranství.

 

se již počítat s festivalem jako s jabloneckou tradicí? Bude se opakovat pravidelně, a pokud ano, za jakých podmínek?

Neskromně doufám, že už takovou malou tradicí je. Loni se nás lidé ptali, zda bude Město plné tónů pokračovat i nadále. Říkám se vší vážností, že ano. Jediné, co by mohlo tento projet zastavit, je, že se z nějakého důvodu bude muset začít šetřit. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy, ale pokud to bude možné a městský rozpočet to dovolí, tak Město plné tónů by mělo být stejnou městskou tradicí, jako jsou třeba Velikonoční a Vánoční trhy.

 

Co byste z letošní nabídky doporučil návštěvníkům a na co se těšíte vy?

Je povznášející zajít v úterý na zajímavý koncert do architektonicky a akusticky zajímavých jabloneckých kostelů, příjemné je vypít si dobrou kávu při hodince hudby ve středu na Mírovém náměstí. Své kouzlo a trvalé návštěvníky mají čtvrtky na letní scéně Eurocentra, ale i nedělní znovu objevené promenádní koncerty v Tyršových sadech. Romantický přídech mají pak koncerty na mole houpajícím se na hladině přehrady. Pro mnoho diváků jsou přístupnější velké letní opery za příznivé ceny v městském divadle. Těším se opět na Simonu Stašovou, ale i třeba na koncerty domácí kapely Mandragora či The Backwards na začátku srpna. Myslím, že program je natolik bohatý a různorodý, že si v něm to svoje najde milovník jakéhokoli žánru. A tak závěrem bych jen řekl – neváhejte a přijďte na některý z programů Města plného tónů, už jste místní, z blízkého okolí nebo turista z druhého konce republiky. Rádi vás u nás v Jablonci nad Nisou uvidíme.

  • Město plné tónů už je tradice
    Město plné tónů už je tradice