Detail článkuDomovská stránka

Napjatý jsem, ale obavy nemám

S blížícími se krajskými volbami se na novináři obracejí s několika podobnými otázkami – jak vidím své šance ve volbách v kraji, kde sociální demokracie nevládne, zda nemám obavu z nových politických hnutí, jestli je výhoda, že neobhajuji mandát. A protože se tyto otázky v různých variacích opakovaly, přiměly k zamyšlení, jak to skutečně s těmi krajskými preferencemi a volbami pro ČSSD je.

Liberecký kraj je velmi specifický, tradičně orientovaný na pravou stranu politického spektra, přesto sociální demokraté nejsou a nebyli v opozici. Když se podíváme na celou historii krajských zastupitelstev, pak si sociální demokraté v Libereckém kraji drží poměrně stabilní místo od počátku existence krajských samospráv. V roce 2000 měla ČSSD po krajských volbách sedm mandátů a dva zástupce v radě kraje. Ve volbách v roce 2004 získali sociální demokraté šest mandátů a z toho byli tři radní, o čtyři roky později 15 mandátů a devět radních včetně postu hejtmana. V roce 2012 opět sedm mandátů a ve vedení kraje jsou dva sociální demokraté. Stabilně se volební výsledky drží na hladině 11 16 procent, v současné době preference přesahují 10 %. Myslím, že to je celkem dobré skóre.


Nová politická hnutí mohou být dobrým a potřebným kořením k dochucení politické polévky. Podle dlouhodobých zkušeností však tato hnutí mívají strmý, fantastický vzestup, ale jepičí život – ohlédněme se například za Věcmi veřejnými, které se hned v prvních volbách staly vládní stranou a v současné době jsou v propadlišti politických dějin. Pozvolna, ale stále se zmenšuje i voličská základna hnutí ANO. ČSSD si udržuje statut solidní strany s dlouhodobou historií a sociálním zaměřením bez dramatických výkyvů. Takže jsem napjatý, ale obavu nemám.


Pokud je už kus práce za vámi, vaše názory jsou konzistentní a směr vaší činnosti nevykazuje velké výkyvy, pak je výhoda obhajovat. Pokud vstupujete na politické jeviště téměř jako novic, jsou vaší výhodou neotřelé nápady a čerstvé síly. Takže vlastně na straně ČSSD v Libereckém kraji jsou pouze výhody – sociální demokracie obhajuje výsledky dlouhodobé práce ve vedení kraje a já jsem ještě neunavený politickými bitvami, byť se na politickém kolbišti pohybuju šest let. Zkušenosti sbírám tam, kde je kontakt s voliči nejužší, tedy na úrovni komunální politiky. Mnohé jsem se naučil, mnohé pochopil, s něčím se však nikdy neztotožním. Důležité je pro stabilní zdravotnictví, rostoucí pracovní příležitosti, kvalitní infrastruktura, bezpečný život a důstojné stáří.


Když jsem si to takto shrnul, řekl jsem si, že vše, co jsem si předsevzal, jsou věci, kterým věřím a chci se jim věnovat. Zázraky slibovat nebudu, ty se stávají pouze v pohádkách. Držím se nohama na zemi, nechci slibovat nesplnitelné, ale chci se i do budoucna dívat zpříma lidem ve svém okolí do očí. Problémy byly, jsou a budou a z nich je třeba si vždy vzít poučení. Měli bychom si však vážit dobrých věcí, které se povedly a na nichž třeba i sociální demokraté mají svou zásluhu, jako je například lůžkový hospic v Liberci nebo azylový dům v Jablonci či Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích. A já bych si přál, aby se mě novináři méně ptali na prohry, očekávání a obavy. Naopak přivítám dotazy na téma: co se povedlo, co vzniklo a co lidem ulehčí život.

  • Napjatý jsem, ale obavy nemám
    Napjatý jsem, ale obavy nemám