Detail článkuDomovská stránka

S novou mobilní aplikací budete mít informace o sociálních službách stále na dosah

Kde najít v nejbližším okolí domov pro seniory nebo zařízení pro zdravotně postižené, anebo kam se obrátit, když člověk potřebuje využít některou z terénních sociálních služeb. Tyto informace bude možné již brzy najít ve svém mobilním telefonu.

Mohl byste tuto aplikaci více přiblížit?

Speciální mobilní aplikace je jedním z cílů projektu, nazvaného Podpora procesů střednědobého plánování, síťování a financování sociálních služeb v Libereckém kraji. Umožní všem zájemcům mít ve svém mobilním telefonu katalog sociálních služeb. Lidé tak pohodlně získají přehled, kde najít v nejbližším okolí domov pro seniory nebo pro zdravotně postižené, anebo kam se obrátit, když člověk potřebuje využít některou terénní sociální službu.

Co všechno se z uživatelé dozvědí?

Katalog sociálních služeb bude obsahovat také potřebné kontakty a sídlo organizace na mapě. V praxi by měla mobilní aplikace fungovat tak, že si zájemce nejprve vybere z nabízených variant konkrétní službu, kterou potřebuje, a dané území. Následně se mu na mobilu objeví nabídka služeb, které by mu mohly pomoci, a potřebné kontakty. Je to jedna z cest, jak lidem říci, jaké sociální služby v Libereckém kraji máme.


Kolik peněz to bude stát?

Celkové náklady projektu se vyšplhají na více než 9 milionů, 700 tisíc korun.

A to zaplatí Liberecký kraj?

Ne. Na projekt jsme získali od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR dotaci ve výši přes 9 milionů, 200 tisíc korun. Liberecký kraj doplatí ze svého rozpočtu jen rozdíl mezi dotací a předpokládanými náklady, to znamená zaokrouhleně kolem půl milionu korun.

Aplikace být hotová za dva roky. Co na tom tak dlouho trvá?

Ono je to celé složitější a nejde jen o jednu mobilní aplikaci. Součástí projektu bude rozvoj krajského informačního systému pro správu základní sítě sociálních služeb, jednoduše řečeno – vytvoření nového počítačového systému, do něhož budou zapojeny i obce. A to nejde udělat rychleji. Projekt je naplánován na tři roky, což znamená, že by se aplikace měli zájemci dočkat nejpozději v roce 2019.

Zvládnou potenciální příjemci sociálních služeb pracovat s mobilní aplikací?

Mobilní aplikaci si budou moci lidé do svých mobilů zdarma stáhnout z internetových stránek Libereckého kraje. Aplikace bude jednoduchá na ovládání, měl by ji lehce zvládnout každý majitel chytrého telefonu.

A ty informace budou k dispozici jenom přes mobil?

Ne, katalog sociálních služeb bude samozřejmě umístěn i na webu Libereckého kraje. Takže potřebné informace najdou lidé i tam. Nyní máme na internetových stránkách kraje vložen odkaz na registr poskytovatelů sociálních služeb. Nový katalog bude ale fungovat současně jako vyhledávač potřebných sociálních služeb, bude zcela zaměřen na Liberecký kraj a přinese více podrobných informací o dané sociální službě.

 

Jaké další cíle připravovaný projekt má?

Součástí připravovaného projektu je rozvoj krajského informačního systému pro správu základní sítě sociálních služeb. Důležité je přitom, jak jsem říkal, také zapojení obcí do plánování a financování sociálních služeb.

 

 

  • S novou mobilní aplikací budete mít informace o sociálních službách stále na dosah
    S novou mobilní aplikací budete mít informace o sociálních službách stále na dosah