Detail článkuDomovská stránka

Vratislavický úřad má nového tajemníka

Už čtvrt roku je vedoucím a personálním šéfem vratislavického úřadu Mgr. Pavel Svoboda. Na to, jak náročná práce to je a co vlastně obnáší, jsme se zeptali přímo nového pana tajemníka.

S vratislavickým úřadem jste spolupracoval dříve. Jak konkrétně?
Vratislavickému úřadu jsem spoustu let poskytoval právní služby, protože jsem původní profesí advokát. Zároveň jsem pravidelně každý měsíc k dispozici také vratislavickým občanům, kterým v rámci právní poradny zdarma radím v různých právních záležitostech.


Odkdy jste tajemníkem?
Do funkce tajemníka jsem nastoupil 1. listopadu loňského roku.


Představte našim čtenářům, co vůbec práce tajemníka obnáší? Čemu se věnuje?
Tajemník úřadu je garantem výkonu přenesené působnosti, tedy státní správy. Odpovídá za to, aby úřad fungoval řádně jako úřad. Zároveň je mou povinností hlídat, aby veškeré úkoly, které úřad dostal od zastupitelstva, rady nebo starosty, byly splněny. Jsem také personálním šéfem zaměstnanců úřadu. U takto malého úřadu, jaký máme ve Vratislavicích, to ale není jen a pouze o řízení. Tady je potřeba řešit i běžné provozní problémy. Tím, že jsem profesí právník, mohu kolegům například poradit, jak postupovat ve složitějších kauzách, na co si dát pozor v rámci správního řízení, apod. Je-li nějaká nová legislativa, tak kolegy úředníky mohu proškolit. Mým úkolem je sledovat, aby zde vše fungovalo tak, jak má.


Vy sám máte nějakou předešlou zkušenost se státní správou?
Musím říct, že jsem si už vyzkoušel mnohé. Začínal jsem jako elév na jabloneckém magistrátu, byl jsem vedoucím majetkoprávního oddělení i pobočky Pozemkového fondu. Mám za sebou úřednickou část života. Po odchodu z veřejné sféry jsem se věnoval advokacii, což je v podstatě podnikání. Takže znám i tu druhou stranu mince a vím, co znamená postarat se sám o sebe. A není určitě tajemstvím, že jsem se angažoval také politicky. Byl jsem náměstkem primátora i náměstkem hejtmana. Takže myslím, že si náš úřad umím představit ze všech stran a dokážu pochopit všechny zúčastněné aktéry. V tom shledávám velkou výhodu. Nejsem totiž zahleděný pouze v úřednické linii, ale zároveň chápu, proč rada nebo zastupitelstvo to či ono vidí jinak.


Během čtvrt roku svého působení na vratislavické radnici jste se už určitě podrobně seznámil s běžným chodem úřadu. Plánujete zde nějaké změny?
Zdejší úřad funguje zcela v pořádku. Ale jako na každém pracovišti je potřeba mít zpětnou vazbu, zjistit, zda všechny procesy jsou skutečně nastaveny tak, jak mají být. Udělám tedy nějaké dílčí změny, protože nic nebývá naprosto dokonalé. Zároveň také bohužel očekávám, že s ohledem na vývoj veřejných financí dostanu od vedení obvodu za úkol zjistit, zda někde nemáme rezervy a zda by úřad nemohl ušetřit. Šetřit se bude muset všude a já předpokládám, že i v činnosti úřadu.


Když po náročném pracovním dni dorazíte domů, co rád děláte ve svém volnu?
Posledních deset let jsem volný čas prakticky neměl. Intenzivně jsem se věnoval advokacii a politice. Když jsem se zastavil, došlo mi, že je mi přes čtyřicet let, jsem zvyklý pracovat od rána do večera a najednou nevím, co s volným časem. To se v takovém tempu, jakým jsem žil, snadno odnaučíte. Pracovní nasazení se ale nakonec podepsalo i na mém zdraví a bylo potřeba zvolnit. Vratislavice jsou moc krásné, opravdu se mi tady líbí, a proto tady také jsem. Chci trochu načerpat zdejší přívětivou atmosféru a skloubit lépe pracovní stránku s volným časem a trochu více si život také užít.

Zdroj:  https://www.vratislavice.cz/

  • Vratislavický úřad má nového tajemníka
    Vratislavický úřad má nového tajemníka